Domekt R Centrale z obrotowym wymiennikiem ciepła. Zakres wydajności: od 50 do 950 m3/h
Zalety central serii Domekt R
Oszczędność energii cieplnej W procesie wentylacji pomieszczeń ciepło z powietrza wywiewanego jest przekazywane do powietrza nawiewanego.
Efektywne ogrzewanie W normalnych warunkach pracy obrotowy wymiennik ciepła nie przemarza. Nawet przy temperaturach zewnętrznych poniżej -20°C dodatkowe podgrzewanie powietrza świeżego nie jest konieczne, co skutkuje znaczną oszczędnośią energii cieplnej nawet podczas dużych mrozów. Zastosowanie obrotowego wymiennika ciepła pozwala około czterokrotnie zredukować zużycie energii na podgrzewanie powietrza doprowadzanego.
Równowaga wilgoci w powietrzu W normalnych warunkach pracy na obrotowym wymienniku ciepła nie dochodzi do wykroplenia się wilgoci, ponieważ jej większa część zawracana jest do pomieszczeń. Nadmiar wilgoci odprowadzany jest na zewnątrz. Powietrze w pomieszczeniach nie ulega wysuszeniu i odpowiednia wilgotność jest zachowana. Ponieważ nie tworzy się kondensat, również odprowadzenie skroplin nie jest potrzebne, co upraszcza montaż jednostki.
Niski poziom hałasu W centralach wentylacyjnych Domekt R montowane są wentylatory cichobieżne i izolacja wygłuszająca, które zapewniają cichą pracę jednostek.
Obrotowy wymiennik ciepła
Zalety obrotowego wymiennika ciepła
Wysoki współczynnik sprawności
Brak przemarzania
Czterokrotnie niższe zużycie energii na podgrzewanie powietrza doprowadzanego.
Przekazywanie wilgoci do powietrza doprowadzanego - stosowanie dodatkowych nawilżaczy powietrza w wentylowanych pomieszczeniach nie jest konieczne.
Niepotrzebny jest odpływ skroplin - łatwa instalacja jednostki.
Możliwość odzyskiwania chłodu, a więc niższe zużycie energi na schładzanie powietrza.
Sprawność: wymienniki obrotowe oferowane są w dwóch poziomach sprawności. Standardową, optymalną sprawność zapewniają wymiennik typu L. Wyższe współczynniki sprawności osiągają wymienniki typu XL. W urządzeniach wentylacyjnych montowane są dwa rodzaje obrotowych wymienników ciepła:
Wymiennik z blachy aluminiowej. Umożliwia odzysk ciepła (w sezonie grzewczym) lub chłodu (w lecie, jeśli powietrze w pomieszczeniu jest klimatyzowane), oraz odzyskiwanie wilgoci.
Wymiennik higroskopijny z blachy aluminiowej.Umożliwia odzysk ciepła (w sezonie grzewczym) lub chłodu (w lecie, jeśli powietrze w pomieszczeniu jest klimatyzowane). Wymiennik tego typu bardziej efektywnie odzyskuje wilgoć.
Energooszczędny silnik typu EC We wszystkich obrotowych wymiennikach ciepła montowane są silniki typu EC, cechujące się energooszczędnością oraz spokojniejszą pracą i sterowaniem obrotowego wymiennika.
Automatyka sterowania KOMFOVENT C4 PLUS z ekranem dotykowym
Wymiary panelu: 156 x 79 x 26mm Kabel przyłączeniowy: 4 x 0.22mm2
Regulacja temperatury 15...30°C z panelu sterowania
regulacja bezwładności temperaturowej +/- 9°C
Tryb pracy LATO/ZIMA
Regulacja intensywności wentylacji z panelu sterowania co 1% dla silników EC
Regulacja drugiej prędkości (robocza) z panelu sterowania (dotyczy silników EC oraz AC)
Aktywacja funkcji OVR poprzez zewnętrzny włącznik
Aktywacja funkcji OVR na zadany czas (1...90 min.) z panelu sterowania
Regulacja intensywności funkcji OVR (tylko dla wentylatorów EC)
Funkcja intensywnego nawiewu powietrza do współpracy z okapami kuchennymi wyposażonymi we własny wentylator (wentylator wyciągowy w centrali wyłączony). Dotyczy wentylatorów EC oraz AC
Wybór języka na panelu sterowania
Komunikaty tekstowe na temat błędów na panelu sterowania
Dzięki funkcji OVR (Tryb nadrzędny) możliwe jest zdalne sterowanie urządzeniem za pomocą zewnętrznych akcesoriów. Po włączeniu funkcji możliwa jest zmiana bieżącego trybu działania urządzenia oraz rozpoczęcie pracy zgodnie z nowymi parametrami.
Zastosowania funkcji OVR:
Utrzymanie poziomu stężenia CO2 w pomieszczeniu. Dodając do systemu czujnik CO2 (z przekaźnikiem) możliwe jest spowodowanie, że w razie przekroczenia ustalonego poziomu stężenia, urządzenie rozpocznie prace z większą intensywnością, aż do momentu osiągnięcia normalnego stężenia CO2. Następnie centrala powróci do swoich poprzednich nastaw.
Utrzymanie wilgotności względnej w pomieszczeniu - po podłączeniu czujnika wilgotności (z przekaźnikiem) nastepuje automatyczne przełączenie na maksymalną lub inną ustaloną intensywność wentylacji, tak aby utrzymać poziom wilgotności zadany przez użytkownika.
Wentylacja na żądanie - po podłączeniu czujnika ruchu, poziom intensywności można odpowiednio zmieniać: jeśli w pomieszczeniu są ludzie wentylacja będzie się odbywać z ustaloną wcześniej intensywnością funkcji OVR, a gdy pomieszczenie jest puste urządzenie przelączy się na wartość intensywności ustaloną przez użytkownika, np. minimalną.
Wentylacja z dodatkowym wywiewem powietrza - możliwe jest przyłączenie dodatkowych kanałów wyciągowych, np. z okapu kuchennego lub innego pomieszczenia (bez oddzielnego wentylatora). Wówczas wywiew powietrza prowadzony jest przez centralę wentylacyjną. Po włączeniu funkcji, wentylator nawiewny i wywiewny włączają się z maksymalną intensywnością.
Kompensacja podciśnienia - dla układów, w których wywiew powietrza odbywa się przez oddzielny system wentylacji wywiewnej. W celu skompensowania podciśnienia w pomieszczeniiu, zewnętrzny układ elektroniczny może włączyć funkcję OVR. Po jej aktywacji wentylator nawiewny włącza się z maksymalną intensywnością, a wentylator wywiewny wyłącza. Opcja stosowana na przykład dla współpracy centrali z okapami wyposażonymi we własne wentylatory wyciągowe.
Strumień powietrza
m3/h
250
Grubość ścianek
mm
25
Masa
kg
41
Napięcie znamionowe
V
1~230
Maksymalny prąd obciążenia
A
HE 5,7 / HW 1,5
Sprawność temperaturowa odzysku ciepła
%
82
Znamionowy przepływ powietrza
m3/s
0,05
Znamionowa różnica ciśnienia
Pa
50
JPM (W)
m3/h
0,48
Wymiary filtrów BxHxL
mm
278x258x46-M5
Pobór mocy przez napę wentylatora przy przepływie znamionowym
W
36
Pobór mocy przez napę wentylatora przy przepływie maksymalnym
W
96
Moc nagrzewnicy elektrycznej / Δt
kW / °C
1,0 / 16,5
Automatyka
KOMFOVENT C4 / C4.1
Poziom hałasu średnio ważony LWA, dB(A).
Poziom hałasu średnio ważony LWA dB(A)
Wlot nawiewu
61
Wylot nawiewu
68
Wlot wywiewu
61
Wylot wywiewu
68
Obudowa
31
Tabela przedstawia poziom mocy akustycznej LWA. Wartość ta nie powinna być mylona z ciśnieniem akustycznym LPA.
Ciśnienie akustyczne średnio ważone LPA, dB(A), pomieszczenie izolowane standardowo, 10m2, odległość od źródła hałasu - 3 m.
Ciśnienie akustyczne średnio ważone LPA dB(A)
Otoczenie
31
Sprawność temperaturowa
Zima
Lato
Temperatura zewnętrzna [°C]
-23
-15
-10
-5
0
30
Temperatura za odzyskiem ciepła [°C]
12
13,8
14,9
16
17,1
23,8
Parametry wodnej kanałowej nagrzewnicy powietrza (DH)*
Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony i pomagają dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Możemy wykorzystywać pliki cookies własne oraz naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, również w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Możesz zaakceptować wykorzystanie wszystkich tych plików lub dostosować użycie plików do swoich preferencji.